אולפנת בני עקיבא ערד לחינוך סביבתי

שנה גודל טקסט א   א   א
מבזקים
06/01/2018
06/01/2018
03/10/2017

המינהל למדע וטכנולוגיה

למידה בשעת חרום


יום השואה
יום השואה
יום השואה
יום השואה
יום השואה
יום השואה
סדנאות אביב בגולן ובגליל
סדנאות אביב בגולן ובגליל
סדנאות אביב בגולן ובגליל
סדנאות אביב בגולן ובגליל
סדנאות אביב בגולן ובגליל
סדנאות אביב בגולן ובגליל
סדנאות אביב בגולן ובגליל
סדנאות אביב בגולן ובגליל
סדנאות אביב בגולן ובגליל
סדנאות אביב בגולן ובגליל
סדנאות אביב בגולן ובגליל
סדנאות אביב בגולן ובגליל
סדנאות אביב בגולן ובגליל
סדנאות אביב בגולן ובגליל
יום המעשים הטובים
יום המעשים הטובים

 כלי לחדשות
הודעות ועידכונים
מזל טוב למורה רחלי פרגון להולדת הבן.
10/05/2018
אזכרה לרב שמואלי זצ"ל תתקיים בעז"ה ביום חמישי ג סיון. 17:00- עליה לקבר בית העלמין ערד, 18:00 - מנחה, שיעור ודברים מפי המשפחה, באולפנא. מוקירי זכרו מוז
10/05/2018
מזל טוב למורה רוני לזר להולדת הבן.
06/01/2018
ברכות לענבר מסנר לרגל זכיתה במקום הראשון בתחרות עבודות אומנות של תלמידי מגמות אומנות בארץ.
06/01/2018
ברכות ליובל לובל לרגל זכייתה במקום השני בחידון העירוני במורשת קרב.
03/10/2017

בעקבות לוחמים
כמידי שנה, גם השנה יצאנו ביום הזיכרון לחללי צה"ל וביום הקודם לו, לסיור בעקבות לוחמים. והשנה בסימן 70 שנה להקמת המדינה, והדרך על ירושלים : דרך בורמה, מצפה הראל, בית העלמין במודיעין. בערב טקס מרגש שערכו בנות יא, שיחה עם סמל יהודה כהן, ממשחררי ירושלים ושירי לוחמים. בבוקרו של יום הזיכרון: טקס בבית העלמין בחולדה. במותם ציוו לנו את החיים.


לזכור ולא לשכוח !
את "עשרת ימי תשועה" מיום הזיכרון לשואה ולגבורה ועד ליום הזיכרון לחללי צהל ויום העצמאות, אנו מקדישים לפעילויות ולשיח אדות מהותם וחשיבותם של ימים אלו. ערב יום הזיכרון לשואה השתתפנו בטקס המרכזי של ערד, לאחריו התקיימה פעילות באולפנא והקרנת הסרט "התקוממות". בבוקרו של יום קיימו תלמידות י"ב, שהשתתפו במסע לפולין טקס מרגש, ושמענו את סיפורם האישי והקהילתי של משפחת בללי תושבי קהילת קורפו ביוון מפי נכדתם.


"את אחי אנוכי מבקש" - המסע לפולין
"להכיר את עושרם הרוחני והתרבותי ואת מלוא היקפם וחיוניותם של החיים היהודיים בפולין לפני מלחמת העולם השנייה...לחוש ולנסות להשיג את משמעותם, את עומקם ואת היקפם של החורבן והאבדן של היהודים שנרצחו ושל היהדות שנעקרה...לחזק את הקשר של הצעירים הישראלים עם עברם הקיבוצי-היהודי...ולחזק את ההכרה בדבר המחויבות האישית להמשכיות החיים היהודיים ולקיומה הריבוני של מדינת ישראל." בחודש ניסן, חודש הגאולה, יצאו תלמידות יב יחד עם תלמידות אולפנת ראש צורים למסע בפולין. את המסע הדריכה באופן מעצים וחוויתי שרקי חדד מאלון שבות. עוצמתו של המסע ניכרה הן בהתרגשות ובהתרוממות הרוח בבתי הכנסת בפולין, והן באווירה המצממרת במחנות. את סיום המסע ציינו הבנות במפגש מרגש עם ההורים בכותל. עם ישראל חי !


יום המעשים הטובים
לרגל יום המעשים הטובים ובהמשך לפעילות כל השנה קיימו תלמידות ט פעילות משותפת באולפנא עם המפעל המוגן בערד : משחקי חברה אפיית חלות לתרומה לבית התמחוי ופעילות מיוחדת לפסח.


סדנאות אביב בגולן ובגליל
במסגרת התוכנית הסביבתית יצאו תלמידות ט -י לסדנאות. . כיתות י ב"מסע על רמה" ברמת הגולן להיכרות עם האיזור הפורח, האנשים, העבר ועתיד. בין המקומות שסיירו : מצפה השלום, נחל אלעל, הר בנטל, בניאס, תל סאקי, כנרת ועוד ועוד... כיתות י חוו "קסם גלילי", סדנת שטח מעמיקה באיזור הגליל . טיילו בנחל כזיב, פארק גורן, נחל יחיעם, פקיעין והר כמון. לרגל שנת ה- 70 למדינת ישראל השתתפו במיזם פריצת שביל הסנהדרין. הבנות היו שותפות להכנות, לארגונים בשטח ולהדרכות. כרגיל, היה אדיר !


אירועי שבוע פורים
שבוע פורים מלא בשמחה עבר עלינו, מההכתרה המושקעת של כיתה י"ב, "מעשה בחוזה בכוכבים" ועד לחגיגות ערב חג הפורים. פעילויות רבות התקיימו בהובלת בנות י"ב : חפש ת'שמינית, 1 נגד 100, בוקר של כיף ומתנפחים, טיול בן יומיים בשביל ישראל לתל ערד עם תחנות פעילות בדרך, ושבת זכור מיוחדת במינה. שאר הכיתות היו שותפות ג"כ לארגון הפעילויות: חמישית - במבצע מסביב לעולם, שישית - במאהל בדואי ושביעית בשוק פורים מיוחד לתלמידי ביהס הממלכתי בערד, ובמסיבת פורים בערב החג שכללה תחרות תחפושות והרקדה מרוממת אל תוך הלילה. שבוע זה, ללא ספק, מחזק את האווירה החיובית באולפנא ואת אווירת השיתוף בין כלל התלמידות ובין הצוות לתלמידות.


"היש צוהלת ושמחה..."
גמ"ח השאלת תחפושות לתושבי ערד מתקיים מזה מספר שנים באולפנא, ומופעל ע"י התלמידות. הבנות אחראיות על הכ-ל : ההכנות, הארגון, הפרסום וההשאלה. את זמן בחירת התחפושות ניצלו הילדים והבנות (!) בשמחה רבה להנאת כולם. ההכנסות מהפרוייקט מועברות למשפחות נזקקות מהעיר.


סיורי חודש שבט
תלמידות יא ביום סיור באיזור מכתש רמון. סיור שכלל הליכה מרובה בכיף, הדרכה מרתקת על אבולוציה וסדנת כתיבה על הלב הפתוח והחשוף של המכתש ושלנו...את היום יימו הבנות לב חם ותה חם, בקור מדברי... תלמידות י השתתפו ב"מסע כיסופים" מטעם מרכז ישיבות בני עקיבא, להעצמת הכיסופים לרוח ההתיישבות של גוש קטיף ויכולת הצמיחה מחדש. כיתות ט העפילו למצדה, להיפגש עם הורדוס, לוחמי מצדה, הרומאים ויוספוס, ועם הדילמות שעד היום רלוונטיות לחיינו. סיור נוסף קיימו בעקבות הסלעים והשטפונות בנחל יזרח רום בלימוד על סלעים וייחודם, ממש כמו בני האדם...


מגמת פיזיקה סיור לימודי בבי"ח "סורוקה"
תלמידות יב מגמת פיזיקה הגיעו ליום ביקור לימודי חוויתי בבית החולים בסורוקה. הבנות ראו בזמן אמת בדיקות של רפואה גרעינית לסוגיה, MRI, אולטרסאונד מח של תינוק בפגיה, ושמעו הרצאות מטובי הרופאים. תודה לד"ר שוורצפוקס, אבא של מוריה, ולד"ר מסנר, אבא של ענבר, על התיאומים ועל ההדרכה.


"נקבצו ובאו לך"
בשבת פרשת משפטים אירחנו את איתי ובת ציון זר לשיח על התיישבות ואמונה, יחד עם בוגרות שלושת המחזורים האחרונים. משמח ומרגש לראות את הבנות בהמשך דרכן עולות ופורחות. ניפגש בעז"ה בשמחות!


"שאו שערים ראשיכם והנשאו פתחי עולם"
מספר ימים לאחר שבת פרשת יתרו ומעמד הר סיני, זכינו להכניס ספר תורה לבית הכנסת באולפנא, תרומת משפחת קלוש, תושבי ערד בעבר, שבנותיהן בוגרות האולפנא. המעמד היה מרגש מאוד מסיום כתיבת האותיות, התהלוכה וההגעה לאולפנא. הבנות נטלו חלק בהכנות, בקישוט ובארגון, וכמובן בשמחת התורה. משה קלוש התנדב כמלווה טיולים באולפנא במשך שנים, פעל ותרם במקומות שונים בערד ובב"ש. במהלך השנים , משה אסף בקבוקים ופחיות למיחזור, דבר שתרם לאיכות הסביבה, ומכספי המיחזור נכתב ספר התורה מהודר, שזכה לכינוי "ספר הבקבוקים". תודה מעומקא דליבא על תרומת ספר התורה וההחלטה להכניסו לביהכנס באולפנא. תודה מיוחדת למשפחת אונגר ישעיהו ושפרה על הטיפול המסור בהליך רכישת הספר והכנסתו לאולפנא.


מגמת אומנות במוזיאון תל אביב
תלמידות מגמת אומנות יצאו השבוע לסיור במוזיאון תל אביב. הבנות צפו באומנות ישראלית שיצאה מהעיר העברית הראשונה, והתנסו בסדנאות הדפסה. חוויתי, מעשיר ומהנה!


שבת הורי ט
בשבת פרשת יתרו אירחנו בשמחה ובהתרגשות את משפחות תלמידות ט לשבת עשירה באוויר ובאווירה, תכנים, רוח ופינוקים. ב מהלך השבת דנו בסוגיות חיונכיות אקטואליות לעולמן של הבנות, וחווינו יחד שבת מרוממת. תודה לתלמידות, למדירכות הדסה ולטלי ולמחנכות אביטל ואביטל על ההשקעה הרבה.


אומרים תודה !
לרגל סיום מחצית א וחלוקת תעודות קיימנו מפגשי מורה - תלמידה, שיח אישי על חוזקות, צרכים ומטרות. היה משמעותי ובעז"ה מקדם. כחלק מהחינוך להכרת הטוב ולאמירת תודה, הפעתנו את כלל צוות האולפנא : מורים, עובדים ומדריכות במתנה מיוחדת: שוקולד בהקדשה אישית עם משפטי פרגון שנכתבו על ידי התלמידות. המורים התרגשו מאוד (!) למקרא הברכות מהתלמידות.


"ערבה, ערבה אין קץ"
במסגרת התוכנית הסביבתית יצאו תלמידות י-יא לחבל ארץ פחות מוכר.... במהלך היום נפגשו עם תלמידי תיכון אדם ואדמה, המחלקים יומם בין עבודה חקלאית ולימודים המשיכו להתנדבות במטע דקלים, וסימו באגם ספיר במפגש עם שליחת חב"ד ותושב נוסף שסיפרו על הנוף האנושי והבחירה לחיות בערבה. היום הכניס לתודעה שלנו חבל ארץ שכוח שזקוק לכוחות מחודשים.


"מתוק בלב"
תלמידות יא השתתפו במיזם מתוק בלב לזכרו של גיל-עד שער וחילקו עוגיות ברחבי ערד להרבות אהבה ואחדות בעם.


ערב החנוכיות :
ערב היציאה לחופשת חנוכה קיימנו כמיטב המסורת באולפנא את ערב החנוכיות, בו כל כיתה מציגה תערוכה ומופע אומנותי. ערב זה הוא שיאו של שבוע ימים בו עובדות הבנות יומם ולילה (!...), ומביאות לידי ביטוי את כישרונותיהן בריקוד, יצירה, ארגון, כתיבה ועוד ועוד. בין הנושאים שנבחרו השנה : נהר האמת, אבות ובנים, מזמור ט"ו בתהילים. תהליך זה הוא בבחינת בית מדרש יוצר, בו הבנות יוצרות מתוך לימוד ולומדות מתוך יצירה. ישר כוח לכל הכיתות על תצוגת חנוכיות לתפארת ומופעים אומונותים מדהימים, ובעיקר על יצירת אווירה חברתית מיוחדת שאין דומה לה.


"קדימה בני עקיבא - הידד במעלה "
ערב שבת ארגון, לילה לבן בסניפים, וגם צוו תשע"ח בלילה לבן... יצאנו לבקר את תלמידותינו בסניפי בני עקיבא במקומות יישוביהן : מיתר, סנסנה, עותניאל, בית חגי, קרית ארבע, חברון, באר שבע, כפר מימון, אופקים, נתיבות, סוסיא, כרמל, מעון, יתיר, אמציה, נטע, נצר חזני, אלון שבות, נווה דניאל, אלעזר, כרמי צור, ראש צורים. שמחנו לפגוש תלמידות ובוגרות, חניכות ומדריכות עסוקות בעשייה חינוכית מבורכת. חוויה מיוחדת לפגוש את הבנות במסגרת שונה, ממה שאנחנו פוגשים אותן במהלך השנה באולפנא, והכי מיוחד היה לראות את הכרת הטוב של הבנות ואת השמחה שנגרמת בעקבות ביקור כזה. ברכות לשבט החדש "הנני . קדימה בני עקיבא, הידד במעלה !


פעילות חודש חשוון - "אחרי החגים "
את ימי חודש חשוון הקדשנו באולפנא בד בבד לשגרת לימודים ומבחנים ולקיום פעילות חברתית ענפה. בנות כיתה ז'-ח' יצאו לטייל בנחל אבוב, בהדרכתה של גילת סלע, תוך טיפוס ביתדות וירידות תלולות, שיחקו הבנות משחק חברתי כיתתי. בסיום יום משמעותי ומהנה ציינו הבנות כי למדו להתגבר על הפחד,שמירה על ניקיון בטבע,נטילת אחריות שותפות ועזרה לזולת. להמשך הקריאה...


"הנצח- זו ירושלים " -
במהלך חודש חשוון, בהתאם למסורת הקבועה, יצאו תלמידות י"ב לשבוע ירושלים, מיוחד באוויר ובאווירה. הבנות ביקרו באתרים חשובים בחיי העם היהודי ומורשתו : באנדרטת גווילי האש, הר הרצל, מנהרות הכותל, הרובע היהודי, מרכז דוידסון, עיר דוד, הר הזיתים, הכנסת, בית המשפט העליון ועוד ועוד. נפגשים עם דמויות מיוחדות, התוועדו למיוחדותה של ירושלים וחיזקו את הקשר לעיה"ק. במהלך השבוע הבנות לנו במדרשת הרובע בירושלים, דבר שהוסיף לאווירה המיוחדת כל כך של השבוע.


מגמת אומנות בבינאלה בירושלים
הבנות יצאו לביקור במספר מוקדי תערוכות בנושא "אומנות יהודית עכשווית ". סיירו בתערוכת "זכר ונקבה ברא אותם" במוזיאון ארצות המקרא, ובמוזיאון אסירי המחתרות, הן התרשמו מתערוכה בנושא "חופש". בסיומו של יום הן ביקרו במוזיאון מגדל דוד, נהנו במופע שירים, סיפורים ומופעי מחול. יום גדוש מהנה, מעורר השראה ומרחיב אופקים.


התוכנית הסביבתית - סדנאות הסתו
בחודש חשוון יצאו הכיתות לסדנאות ברחבי הארץ, כל כיתה בהתאם למקום ולנושא החינוכי השנתי. ארבעה ימים משמעותיים של לימוד וחוויה, היכרות עם האיזור, האדם, העבור, ההווה והעתיד של המקום. כיתות ט - מדבר יהודה. נושא מרכזי : "האוצר מתחת לגשר " כיתות י - נגב - "לכתך אחריי במדבר". כיתות יא - מישור החוף - "עם שב לארצו" מוזמנים לקרוא רשמים מהסדנה בלשונית "מחברים בין אדם למקום" בדף הבית. היה מקסים, מגבש ומלמד !


ערב הורים לרגל תחילת השנה
שמחנו לראות את ההורים היקרים היום באולפנא לערב הורים מיוחד: מפגש כיתתי עם המחנכת שכלל הצגת התוכנית השנתית, יעדים אישיים וכיתתים. בהמשך הערב ברוח הימים, צפינו במופע המרגש "אבדות", מופע מרגש על רכים, נפילות וכוחות מתגלים. תודה להורים הרבים שהגיעו, ובעז"ה המשך שיתוף פעולה לקידום הבנות.


פתיחת תוכנית המעורבות החברתית
במסגרת שבוע "בין אדם לחברו" קיימנו פעילות מיוחדת לפתיחת תוכנית המעורבות החברתית באולפנא. הבנות שמעו מנציגי מוקדים מגוונים בערד על הצורך במתנדבים. לאחר מכן נעשה שיח אישי ורישום עם מקומות ההשמה. חולקו פנקסים, ויצאנו לשנת עשייה נוספת.. בעזרת ה' נעשה ונצליח. תודה לסימה רכזת המערובות על הובלת הנושא וליווי הבנות.


התוכנית הסביבתית יוצאת לדרך...
כיתות ט,י,יא, פתחו את התוכנית הסביבתית. כל כיתה סיירה בהתאם לתוכנית השנתית כיתות ט קיימו משחק ניווטים "המירוץ למיליון" ברחבי ערד כדי להכיר את הסביבה הקרובה, וסיימו בפארק הצפוני בא. צהריים מעשה ידיהן. כיתות י טיילו בעין עובדת ובאחוזת הקבר של דוד בן גוריון כפתיחה לנושא השנתי "בנגב יבחן העם". כיתות יא טיילו בשמורת עין גדי, בנחל סלבדורה ומפגש עם איש ההתיישבות הקיבוצית ב עין גדי. תודה למדריכות הסביבתיות - רוני לזר (ט), אוריה חמאוי (י), גילת סלע (יא) ולנועה אביבי רכזת התוכנית על בניית התוכנית הייחודית, חשיבה, ארגון, ליווי והדרכה. מוזמנים לקרוא על התוכנית בלשונית המיוחדת בעמוד בית.


"המלך בשדה" - תוכנית אלול
את תקופת חודש אלול והימים הנוראים הקדשנו ללימוד ולהעמקה בנושאים "בין אדם לחברו", ו"בין אדם למקום". הקדשנו את שיעורי חינוך, פ"ש ולימוד במהלך היום לעיסוק בנושאים אלו. בשבוע בו עסקנו בנושא בין אדם לחברו - שמענו את סיפורה המרגש של בת שבע שוב ומשפחתה שאימצו תינוק בעל מום שננטש, "רק מילה טובה" - לוח קיר הוצב באולפנא לכתיבה חופשית לפרגון ואיחולים לבנות, פתחנו את תוכנית המעורבות החברתית, ותלמידות י"ב ערכו ערב קבלת פנים לתלמידות ט החדשות. במגרת שבוע "בין אדם למקום" ערכו בנות יא ערב "מחברים", וקיימנו ערב נשמה עם הראל טל והרב יגאל מרצבך.


פתיחת שנה"ל תשע"ח
שנה"ל תשע"ז נפתחה ב"ה השבוע באווירה חיובית.שמחנו לראות את הבנות חוזרות בהתרגשות בשמחה לאולפנא ולחברותיהן. המדריכות, ובנות י"ב קישטו את האולפנא ברוח הימים וברוח החזרה. ביום הראשון קיימנו מפגשים כיתתתיים עם המחנכת והמדריכה, וראש עיריית ערד, עו"ד ניסן חמו, הגיע לברך את הבנות. ברוכות המצטרפות, תלמידות ט. שנת לימודים לימודים מוצלחת לכולנו!


שנה קודמת חודש קודם
חודש הבא שנה הבאה
א ב ג ד ה ו ש
             
             
             
             
             
             

אירועי חודש ספטמבר

דף הבית | צור קשר הוסף למועדפים | הפוך לדף הבית
אולפנת בני עקיבא ערד לחינוך סביבתי    רחוב הפלמ"ח 68  ערד    טלפון: 08-9971411   פקס:  08-9959659   דואר אלקטרוני: ularad1@gmail.com
 
בניה וקידום אתרים בית ספריים 
 
ניהול תוכן וניו מדיה